PARAFIALNY ODZIAŁ AKCJI KATOLICKIEJ (POAK)

 

Czym jest Akcja Katolicka?

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy w sposób zorganizowany, bezpośrednio współpracując z hierarchią,  wypełniają apostolskie zadania /misję/ Kościoła.

Ojciec Święty Jan Paweł II  mówił: „Akcja Katolicka jest wyjątkowym powołaniem, szczególnym charyzmatem, specjalnym urzędem i w strukturze Kościoła zajmuje szczególne miejsce”.

 

Czy jest potrzebna Akcja Katolicka i po co?

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do biskupów polskich, podczas wizyty ad limina  Apostolorum w 1993r. : „Spełnienie tego wielkiego zadania, jakie Chrystus powierzył Kościołowi, nie jest możliwe bez czynnego zaangażowania katolików świeckich, świadomych swego powołania i misji w Kościele i w świecie. W Kościele wybiła godzina laikatu… Trzeba by polscy katolicy, którzy w okresie mienionych lat próby dali tyle dowodów ofiarności i szczerego przywiązania do Kościoła, dzisiaj, na progu nowej epoki historii naszej Ojczyzny, z nowym zaangażowaniem przyjęli to Chrystusowe zaproszenie, by zajęli w Kościele swoje miejsce, jakie przysługuje im na mocy sakramentów Chrztu i Bierzmowania… Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”.

 

Jak Akcja Katolicka realizuje swoje cele?

We współczesnym świecie głoszona wiara /ewangelizacja/, musi być autentyczna  i prawdziwa. Wg starej łacińskiej maksymy, nic nie można dać, czego się nie posiada.  Stąd też potrzeba stałej i ciągłej formacji wiary członków Akcji Katolickiej poprzez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, korzystanie z Sakramentów Świętych, poznawanie społecznej nauki Kościoła i właściwe odczytywanie znaków czasu. Z wiary rodzą się czyny, czyli chodzi o przenikanie różnych wspólnot i środowisk duchem Ewangelii. Formacja i akcja muszą odbywać się „razem” czyli we wspólnocie.

Główne kręgi, pola i miejsca apostolskiego oddziaływania Akcji Katolickiej to: rodzina, praca, polityka i kultura.

Cele te osiąga się stosując metodę Ewangelicznej Rewizji Życia czyli: widzieć /analiza zdarzenia, sytuacji z życia/, ocenić /co na ten temat mówi Pan Bóg/, działać /podjęcie konkretnych działań/.

 

Jaka jest relacja Akcji Katolickiej do innych stowarzyszeń i wspólnot katolickich?

Akcja Katolicka realizuje wśród stowarzyszeń i wspólnot katolickich ideał i znak jedności Kościoła Chrystusowego. Jest zorganizowana w taki sposób, aby umożliwić kontakt we wspólnocie wszystkich swych członków oraz wszystkich członków Ludu Bożego, aby czynić bardziej skoordynowanym i skutecznym wspólne posługiwanie apostolskie. Do głównych zadań należy stwarzanie innym grupom i stowarzyszeniom katolickim okazji do włączania się w programy lokalnego Kościoła.

 

Jaka jest relacja Akcji Katolickiej do parafii, diecezji, Kościoła Powszechnego?

Podstawowym zadaniem Akcji Katolickiej jest służba w Kościele lokalnym. Z tej racji podporządkowuje ona swoją działalność wymaganiom i wytyczanym zadaniom duszpasterskim Kościoła lokalnego, ofiarowując swoją gotowość współpracy z poszczególnymi instytucjami parafialnymi, diecezjalnymi, czy krajowymi.

 

Jakie jest miejsce kapłana w Akcji Katolickiej?

Kapłani – asystenci uczestniczą w życiu Akcji Katolickiej poprzez troskę o ożywienie i pogłębienie życia duchowego i apostolskiego jej członków oraz troszczą się o zachowanie jedności. Ksiądz – asystent wypełnia swoją posługę jako ten, który uczestniczy w posłannictwie biskupa, jest znakiem jego obecności i członkiem prezbiterium diecezji. Ksiądz – asystent jest mianowany przez kompetentną władzę dla każdej jednostki stowarzyszenia i uczestniczy w zebraniach stowarzyszenia na wszystkich jego poziomach.

 

Jaka jest struktura organizacyjna Akcji Katolickiej?

Strukturę organizacyjną  Akcji Katolickiej należy widzieć w wymiarze parafii, diecezji i kraju.

W parafii działa Parafialny Oddział, powołany przez Biskupa Ordynariusza odpowiednim dekretem, którym kieruje Prezes, wybierany z grona członków  POAK i mianowany przez tegoż biskupa. Członkowie POAK wybierają też Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Nad pracą Akcji Katolickiej w parafii czuwa Asystent Kościelny mianowany przez Księdza Biskupa. Jest nim zazwyczaj proboszcz parafii.

 

W diecezji organami Akcji Katolickiej są:

- Rada Diecezjalna Instytutu, którą tworzą prezesi POAK i osoby mianowane przez Biskupa Ordynariusza, wyróżniające się zaangażowaniem w parafii,

 

- Zarząd Diecezjalnego Instytutu wybierany przez członków Rady DIAK, w którego skład wchodzą: Prezes, dwaj wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie odpowiedzialni za konkretne zadania,

 

- Komisja Rewizyjna składająca się z pięciu osób, wybierana przez Radę DIAK.

 

Akcja Katolicka w diecezji ma Asystenta Kościelnego, którego mianuje Biskup Ordynariusz diecezji.

 

W kraju organami Akcji Katolickiej są:

-   Krajowa Rada Instytutu,

-   Zarząd Krajowego Instytutu,

- Komisja Rewizyjna, wybieranymi tak jak w diecezji, z wyjątkiem mianowania Prezesa przez Konferencję Episkopatu Polski.

 

 

Krajowa Akcja Katolicka ma Krajowego Asystenta Kościelnego, mianowanego przez Konferencję Episkopatu.

 

 

Członkowie Akcji Katolickiej w Parafii Babice:

 

1. Czapor Zofia

2. Dańczak Jan

3. Dudycz Franciszek

4. Hadam Jolanta

5. Huzarska Józefa

6. Jakubowska Maria

7. Król Ewa (prezes)

8. Pawłowska Aldona

9. Potoczna Halina

10. Prokopska Stanisława (v-ce prezes) 

11. Radymska Maria

12. Seńczyszyn Zofia

13. Sosa Lucyna

14. Wasyliszyn Jan

15. Zaleska Maria

16. Zaleska Renata 

 

 

 

 

Członkowie wspierający:

 

1. Błońska Alina

2. Buć Jerzy