Co należy przygotować, zanim udamy się do kancelarii w sprawie chrztu?

1. Wybrać imię (imiona) dla dziecka. Najlepiej posłużyć się katalogiem osób świętych, aby dziecko miało świętego patrona.
2. Wybrać matkę i ojca chrzestnego (mają to być osoby wierzące i praktykujące).
3. Posiadać świadectwo urodzenia dziecka (akt urodzenia).
4. Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem parafii chrztu są zobowiązani uzyskać zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Zaświadczenia takie wydaje kancelaria parafii, do której należą.
5. Rodzice i chrzestni powinni być w stanie łaski uświęcającej, by móc w pełni uczestniczyć w Mszy św., podczas której zostanie udzielony sakrament chrztu. Zaleca się zatem, aby przed chrztem dziecka skorzystali z sakramentu pokuty.

6. Rodzice dziecka mieszkający po za terenem parafii Babice, są zobowiązani uzyskać zgodę na chrzest od proboszcza parafii na której mieszkają.

 

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która:

1. Ma ukończony 16 rok życia.
2. Przyjęła sakrament bierzmowania.
3. Posiada zaświadczenie ze swojej parafii, że jest osobą wierzącą i praktykującą (osoby mieszkające poza naszą parafią).
4. Nie żyje w związku niesakramentalnym.

Sakrament chrztu Chrzest jest to pierwszy sakrament, który:

 

   Gładzi grzechy

   Daje życie nadprzyrodzone (łaskę uświęcającą),

   Czyni nas członkami Kościoła Świętego

   Stajemy się Dziećmi Bożymi

 

Liturgia chrztu sprawowana w myśl zasad odnowy, ze zrozumieniem dla symboliki obrzędów, ze czcią dla tekstów liturgicznych; bez pośpiechu i z zachowaniem przepisów, sama z siebie głosi i wyraża wiarę i co istotne ma moc Bożą, która przenika do umysłów i serc. Duszpasterze tak ustalają czas sprawowania sakramentu i przygotowują liturgię, aby wierni mogli w niej uczestniczyć jak najliczniej i owocnie. Zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy św.

Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu słowami: "nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19-20).

Chrzci się przez zanurzenie kandydata w wodzie lub przez polanie wodą jego głowy, wypowiadając przy tym słowa: "N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16).

Powiedział też: „Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego" (J 3, 5).

 

 

Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, "charakter", który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim. W razie konieczności każda osoba może udzielić chrztu, pod warunkiem, że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i poleje kandydata wodą, mówiąc: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

 

Dziecko do chrztu należy zgłosić najpóźniej na tydzień przed datą chrztu.

 

Dokumenty potrzebne:

- Akt Urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,

- dane rodziców: Imię i nazwisko, data urodzenia, data i miejsce ślubu, adres zamieszkania.

 

Rodzice chrzestni: Imię i nazwisko, data urodzenia i dokładny adres zamieszkania.Chrzestni muszą być osobami wierzącymi, praktykującymi, bez przeszkód kościelnych.

Z parafii zamieszkania przynoszą zaświadczenia stwierdzające, że mogą być rodzicami chrzestnymi.